Ogólne zasady bezpiecznego korzystania z komputera.
Zakres materiału
Wprowadzenie do zajęć. Zapoznanie się uczestników i prowadzących.
Podstawowe zasady BHP (prąd elektryczny, higiena stanowiska pracy).
Podstawowe zasady dbania o zestaw komputerowy (unikanie sytuacji narażających zestaw komputerowy na uszkodzenie).
Włączanie i wyłączanie komputera.
Uruchomianie programów, posługiwanie się myszką i klawiaturą. Menu Start, pasek zadań.
Podstawowe elementy okien systemu Windows.
Witamy serdecznie na zajęciach Profesor wnuczek!
Przez najbliższych kilka lekcji będziemy się spotykać, by poznać podstawy korzystania z komputera- jakże ważnego narzędzia w naszym codziennym życiu. Komputer może być znakomitym przyjacielem człowieka, pomagającym w naszej pracy i codziennych zajęciach. Warto korzystać z jego pomocy!
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Komputer jest urządzeniem korzystającym z energii elektrycznej, tak więc pracując z nim, podobnie, jak w wypadku innych urządzeń zasilanych prądem musimy zachowywać ostrożność.
Nie możemy dopuścić do zalania komputera wodą, nie powinniśmy również rozkręcać podłączonego do prądu komputera.
Szczególną częścią komputera jest jego klawiatura. Nie da jej się dokładnie wyczyścić i zawsze istnieje ryzyko, że na jej powierzchni będą się czaić jakieś zarazki. Dlatego nie powinniśmy przy komputerze jeść, a po skończonej pracy warto umyć ręce.
Pamiętamy o prawidłowej pozycji, gdy siedzimy przy komputerze. Jesteśmy wyprostowani, nasze oczy powinny być na poziomie monitora lub wyżej (niewskazane jest, byśmy patrzyli na monitor do góry).
Pamiętamy też, by nie siedzieć przy komputerze w ciemnym, źle oświetlonym pomieszczeniu.
Nie powinniśmy też pracować przy komputerze zbyt długo bez relaksujących przerw, zwłaszcza w niewywietrzonym pomieszczeniu.
Dbamy o zestaw komputerowy
Tak na prawdę nie jest łatwo zepsuć nasz komputer, jeżeli tylko będziemy zachowywali minimum ostrożności. Dlatego nie bójmy się komputera!
Przede wszystkim pamiętamy o tym, że współczesne ekrany monitorów są delikatne, wrażliwe na uderzenia i nacisk. Nie powinniśmy ich dotykać rękami ani żadnymi przedmiotami. Monitor powinien być postawiony tak, by nie był narażony na urazy.
Monitora "płaskiego" (LCD) nie czyścimy dowolnymi płynami i zwykłymi ściereczkami. Służą do tego celu specjalne płyny i ściereczki, które można kupić w sklepie komputerowym.
Uważamy, by komputera nie zalać żadnymi płynami. Jeżeli już tak się stanie, należy niezwłocznie wyłączyć zasilanie (wyciągamy wtyczkę z gniazdka) najlepiej wezwać ekipę serwisową by sprawdziła, czy komputer nadaje się do dalszego, bezpiecznego użytkowania.
Włączamy i wyłączamy komputer
By włączyć komputer, musimy nacisnąć największy przycisk znajdujący się w frontowej części naszego komputera. W różnych modelach może wyglądać inaczej.
Komputer włącza się przez jakiś czas, zwykle jest to około jednej- dwóch minut.
Zupełnie odrębną czynnością jest włączanie monitora. Służy do tego jeden z przycisków znajdujących się zazwyczaj pod ekranem.
Wyłączanie komputera również może zostać przeprowadzone tym samym przyciskiem, którym komputer włączamy. Wkrótce jednak poznamy bardziej odpowiedni sposób wyłączania komputera.
Rozpoczynamy pracę!
Po włączeniu komputera naszym oczom ukazuje się pulpit wypełniający cały ekran.
Na dole ekranu mamy pasek zadań z okrągłym przyciskiem Start otwierającym menu Start (w lewym rogu). W menu Start mamy rozmaite programy, z których możemy korzystać podczas naszej pracy. Jest tam też przycisk wyłączający komputer.
By uruchomić wybrany program, należy wyszukać go w menu Start i kliknąć na nim lewym przyciskiem myszy.
Uwaga! Lewy klawisz myszy pozwala uruchomiać, włączać rozmaite programy. Prawy przycisk myszy wyświetla rozmaite dodatkowe opcje, które możemy użyć.
Czym są programy i pliki komputerowe?
Programy komputerowe to mówiąc prosto narzędzia do wykonywania rozmaitych zadań. By napisać jakiś tekst z pomocą komputera, należy włączyć program do pisania. By posłuchać muzyki z pomocą komputera, należy włączyć program muzyczny itp.
Pliki to takie komputerowe odpowiedniki kartek papieru, w których zapisujemy różne informacje, używając do tego celu programów.
Okna programów
Programy otwierają się w tak zwanych oknach, tak jak jest to widoczne na poniższej prezentacji. Najczęściej okna posiadają w prawym górnym rogu trzy przyciski, a po prawej stronie okna rozciąga się pionowy suwak.