Zakres materiału
Korzystanie z kalendarza Google. Poruszanie się po jego interfejsie, dodawanie i usuwanie wydarzeń jednorazowych i cyklicznych. Edytowanie wydarzeń, czasu i charakteru wydarzeń. Formatowanie kalendarza. Korzystanie z kalendarza z poziomu komputera stacjonarnego i innych urządzeń (np. telefony). Prywatność, przypomnienia.
Wstęp
Korzystanie z organizerów (terminarzy, kalendarzy- jak kto woli) to od lat codzienność. Gdy umawiamy się na jakieś spotkanie, sprawdzamy w naszym kajecie, czy dany termin jest wolny. Gdy ustalamy termin w gabinecie u dentysty, pani w rejestracji sprawdza w swoim zeszycie, czy stomatolog może nas przyjąć w danym terminie. Gdy masz jakąś ważną sprawę, z którą chcesz się zwrócić do Pana dyrektora, Pani sekretarka zapisuje termin wizyty w specjalnym kalendarzu spotkań. Dziś być może nie jesteś przekonany do takiej formy organizowania sobie czasu (młodzi ludzie żyją chwilą), ale już niedługo na pewno będziesz potrzebował takiego narzędzia i docenisz jego znaczenie. Tym bardziej, że nowe, komputerowe kalendarze to gigantyczny postęp w stosunku do statycznych, papierowych notesów.
Jak to działa?
po zalogowaniu do serwisu Google wchodzimy do zakładki "Kalendarz" (na górze). Klikając na dowolne pole Kalendarza możemy uruchomić okna dialogowe i formularze umożliwiające wprowadzenie danych do kalendarza, edytować je: pojawia się pole "co", możliwość wyboru kalendarza (jeżeli mamy ich więcej) a także dwa przyciski- "utwórz wydarzenie" i "Edytuj wydarzenie". Pierwszy z nich tworzy prosty wpis, drugi otwiera kartę z większą liczbą opcji: ustalenie dokładnego czasu wydarzenia, dłuższy opis, miejsce. Można też w tym miejscu ustalić sposób przypomnień o wydarzeniu i edytować ustawienia dotyczące prywatności. W prosty sposób formatujemy poszczególne wydarzenia.
Jeżeli utworzymy wydarzenie cykliczne, będzie się pojawiać w kalendarzu cyklicznie, w następnych okresach (na przykład co tydzień, codziennie itp., w zależności od naszych ustawień). Takie wydarzenie edytujemy na dwa sposoby. Podczas zapisywania zmian możemy kliknąć "tylko to wydarzenie"- wtedy wszystkie kolejne wydarzenia z tego cyklu zostaną bez zmian. Możemy też kliknąć "wszystkie wydarzenia"- wówczas zmiany będą dotyczyć wszystkich kolejnych wydarzeń. Dotyczy to także usuwania wydarzeń.
Uwaga! Zmiany długości wydarzenia jaki jego czasu możemy dokonać rozciągając lub przesuwając wydarzenie myszką. By zmienić miesiąc / tydzień, klikaj na mini- kalendarz z lewej strony. Ustawienia dotyczące wyświetlania znajdują się też nad kalendarzem.
Poniżej film instruktażowy.
Kolejne zajęcia- o co zapyta nauczyciel, jaką wystawi ocenę?
Ocena
Wymagania
Ocena celująca:
Wymagania zbieżne z oceną bardzo dobrą (patrz niżej) z tym, że uczeń dodatkowo, poza lekcjami tworzy kalendarz z wydarzeniami szkolnymi (w zespole projektowym - dla jednej osoby to zbyt duże wyzwanie).
Ocena bardzo dobra:
Uczeń potrafi zalogować się do serwisu Google, dodać proste wydarzenia do kalendarza i je usuwać. Edytuje wydarzenia, formatuje je. Zna dobrze ideę wydarzeń cyklicznych, modyfikuje ustawienia dotyczące przypomnień.
Ocena dobra:
Uczeń potrafi zalogować się do serwisu Google, dodać wydarzenia do kalendarza i je usuwać. Edytuje wydarzenia, formatuje je. Zna dobrze ideę wydarzeń cyklicznych, modyfikuje ustawienia dotyczące przypomnień. Korzysta z niewielkiej pomocy on-line.
Ocena dostateczna
Uczeń potrafi zalogować się do serwisu Google, dodać proste wydarzenia do kalendarza i je usuwać. Edytuje wydarzenia, formatuje je. Z trudnościami radzi sobie z wydarzeniami cyklicznymi. Wymaga pomocy nauczyciela.
Ocena dopuszczająca
Uczeń potrafi zalogować się do serwisu Google, dodać proste wydarzenia do kalendarza i je usuwać. W sposób podstawowy edytuje wydarzenia. Wymaga pomocy nauczyciela.